wtorek, 30 kwietnia 2013

Letnisko

Warta w Wielkopolskim Parku Narodowym, Puszczykowo, 11.04.2013.

Puszczykowo nad Wartą, podpoznańskie letnisko w Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdziwie urzekające miejsce, jakie odkryłem wracając niedawno z Poznania na Śląsk. Miejscowość daleka jest od zgiełku miasta, co wydaje się być jej największym atutem.

Z okazji weekendu majowego życzę wszystkim odpoczynku w miejscach takich, jak Puszczykowo - spokojnych, cichych i pięknych. Na Górnym Śląsku znakomitych miejsc na wypoczynek nie brakuje, a z centrum Katowic do pierwszych szczytów Beskidu jest tylko 50 kilometrów!

środa, 24 kwietnia 2013

Miasta śląskie i wielkopolskie

Może powinienem zmienić nazwę blogu z Silesian Skyline na Rzeczy, które widziałem poza Górnym Śląskiem, a które chciałbym i na Śląsku zobaczyć (lub wręcz przeciwnie)? Nie tak dawno pisałem o zrewitalizowanej Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie podkreślając, że warto rewitalizować górnośląskie obiekty tak, jak w stolicy Małopolski. Dziś z kolei czas na Poznań, stolicę Wielkopolski, która ze Śląskiem ma naprawdę dużo wspólnego, gdyż jest stolicą... Wielkopolski. [Tu przypominają się słowa Adriana Pelca z powieści Grzegorza Kopaczewskiego Huta: "Dlaczego powstania śląskie i wielkopolskie były udane? Bo były śląskie i wielkopolskie".]

Poznań zabytkowy

Poznań ma wiele twarzy. Jedną z nich jest piękna poznańska starówka. Niestety życie nocne w Poznaniu nie jest tak intensywne, jak (na przykład) w Krakowie czy Wrocławiu. Podczas przeciętnego wieczoru ilość osób na poznańskim Rynku spokojnie zmieściłaby się na ulicy Mariackiej w Katowicach. I byłby jeszcze luz.



Poznański Rynek, 10.04.2013.

Poznań pasażerski

Poznaniowi możemy jednak zazdrościć komunikacji publicznej, która jest dużo bardziej funkcjonalna, niż w wielu innych miastach Polski. Niestety przez liczne remonty i przebudowę centrum trudno zorientować się, jakim tramwajem w którą stronę miasta rzeczywiście dojedziemy. Wiele osób zachwala też kursujące w Poznaniu tramwaje Solarisa. Nie jestem jednak ich zwolennikiem i cieszę się, że Tramwaje Śląskie zakupiły pojazdy bydgoskiej Pesy. Tak samo tunel tramwajowym na poznańskie Franowo nie zachwyca, zaś dizajn przystanków na tej linii jest wtórny i nieciekawy. Wielką atrakcją jest za to kolejka wąskotorowa Maltanka do wielkopolskiego zoo i linia kolejowa do Wolsztyna, z utrzymywaną do dziś trakcją parową.

Peron Maltanki, 10.04.2013.

Tramwaj marki Solaris przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, 10.04.2013.

Jeden z przystanków na trasie tramwajowej do Franowa, 10.04.2013.

Pociąg Przewozów Regionalnych do Wolsztyna na stacji Poznań Główny, 11.04.2013.

Poznań nowoczesny

Poznań szczyci się nowoczesną architekturą i tu należy oddać miastu hołd. Ogromna ilość inwestycji sprawia, że miasto wygląda bogato i europejsko. Nie było gańby podczas Euro 2012!

Stadion Miejski, na którym rozgrywano mecze podczas Euro 2012, 10.04.2013.

Galeria handlowa Stary Browar i wieżowce, 11.04.2013.

Poznań jak... Górny Śląsk

Jednak zarówno Górny Śląsk, jak i Wielkopolska, należały długi czas do Prus/Niemiec. Nietrudno więc dostrzec zabudowę, która wygląda identycznie we wszystkich miastach zachodniej Polski. Szkoda, że dzielnice które w Poznaniu najbardziej przypominają Katowice, są przy okazji najbardziej zrujnowanymi...


Wilda, dzielnica Poznania, czyli takie drugie Katowice, 11.04.2013.


Centrum Poznania, okolice Starego Browaru, 12.04.2013.

środa, 17 kwietnia 2013

Fabryka Oskara Schindlera

Wnętrze fabryki Emalia, 7.04.2013.

W czerwcu 2010 roku legendarna fabryka Emalia należąca do Oskara Schindlera w Krakowie została udostępniona zwiedzającym. Na jej terenie powstały dwie instytucje: oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Nie wiem, czy oddanie w ręce muzealników dawnej fabryki Emalia jest typowym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Po pierwsze fabryka Schindlera ma ogromne historyczne znaczenie i przeznaczenie jej na muzeum było tylko kwestią czasu (zwłaszcza, że film Lista Schindlera Stevena Spilberga, kręcony m.in. na terenie fabryki, należy dziś do klasyki kina światowego). Po drugie fabryka Emalia była niewielkim obiektem stosunkowo łatwym do adaptacji na... cokolwiek.

Mimo to mam wrażenie, że Śląsk powinien wziąć przykład z Krakowa i nawet niewielkie obiekty postindustrialne adaptować na inne cele starając się ich nie burzyć. Jedno jest pewne: przebudowanie fabryki Oskara Schindlera na miejsce kultury i sztuki to kawał dobrej roboty.

środa, 3 kwietnia 2013

Zające ze śniegu

Zając śniegowy ulepiony przed wejściem do kluboczajowni Teoria przy ulicy Dworcowej w Katowicach, Niedzielna Wielkanocna, 31.03.2013.

Takiej Wielkanocy od wielu lat nie było. Górny Śląsk prawie całkowicie znalazł się pod śniegiem. Cóż, pogoda jest przepiękna, ale raczej w kontekście świąt Bożego Narodzenia. Ludzie masowo lepili ze śniegu zające, choć kilka bałwanów na ulicach i placach Katowic również można było dostrzec. Synoptycy nie mają złudzeń - przedłużająca się zima i ochłodzenie klimatu jest spowodowane niczym innym, jak ociepleniem klimatu (!?).

Nie tak efekt cieplarniany miał wyglądać, zamiast mandarynek na ulicach naszych miast widzę tylko pługi i porozstawiane koksowniki. Piszę te słowa w środę 3 kwietnia i martwię się, gdyż sytuacja zdaje się być z godziny na godzinę gorsza. Korki, spóźniające się autobusy i oblodzone kolejowe sieci trakcyjne to sytuacje wiosną raczej niespotykane. Nawet nie mam kiedy ubrać nowozakupionej wiosennej kurtki i ciągle chodzę w tym obrzydliwym zimowym polarze, którego szczerze mam już dość.

Ulica Bielska w Murckach, południowej dzielnicy Katowic, Niedzielna Wielkanocna, 31.03.2013.

Bałwan przed Teatrem Wyspiańskiego na katowickim rynku, Niedzielna Wielkanocna, 31.03.2013.

Skansen (Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie) pod śniegiem, Poniedziałek Wielkanocny, 01.04.2013.

W skansenie w kwietniu można było zobaczyć prawdziwą, grudniową zimę. Poniedziałek Wielkanocny, 01.04.2013.

Zając śniegowy w chorzowskim skansenie, Poniedziałek Wielkanocny, 01.04.2013.