Może powinienem zmienić nazwę blogu z Silesian Skyline na Rzeczy, które widziałem poza Górnym Śląskiem, a które chciałbym i na Śląsku zobaczyć (lub wręcz przeciwnie)? Nie tak dawno pisałem o zrewitalizowanej Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie podkreślając, że warto rewitalizować górnośląskie obiekty tak, jak w stolicy Małopolski. Dziś z kolei czas na Poznań, stolicę Wielkopolski, która ze Śląskiem ma naprawdę dużo wspólnego, gdyż jest stolicą... Wielkopolski. [Tu przypominają się słowa Adriana Pelca z powieści Grzegorza Kopaczewskiego Huta: "Dlaczego powstania śląskie i wielkopolskie były udane? Bo były śląskie i wielkopolskie".]
Poznań zabytkowy
Poznań ma wiele twarzy. Jedną z nich jest piękna poznańska starówka. Niestety życie nocne w Poznaniu nie jest tak intensywne, jak (na przykład) w Krakowie czy Wrocławiu. Podczas przeciętnego wieczoru ilość osób na poznańskim Rynku spokojnie zmieściłaby się na ulicy Mariackiej w Katowicach. I byłby jeszcze luz.
Poznański Rynek, 10.04.2013.
Poznań pasażerski
Poznaniowi możemy jednak zazdrościć komunikacji publicznej, która jest dużo bardziej funkcjonalna, niż w wielu innych miastach Polski. Niestety przez liczne remonty i przebudowę centrum trudno zorientować się, jakim tramwajem w którą stronę miasta rzeczywiście dojedziemy. Wiele osób zachwala też kursujące w Poznaniu tramwaje Solarisa. Nie jestem jednak ich zwolennikiem i cieszę się, że Tramwaje Śląskie zakupiły pojazdy bydgoskiej Pesy. Tak samo tunel tramwajowym na poznańskie Franowo nie zachwyca, zaś dizajn przystanków na tej linii jest wtórny i nieciekawy. Wielką atrakcją jest za to kolejka wąskotorowa Maltanka do wielkopolskiego zoo i linia kolejowa do Wolsztyna, z utrzymywaną do dziś trakcją parową.
Peron Maltanki, 10.04.2013.
Tramwaj marki Solaris przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, 10.04.2013.
Jeden z przystanków na trasie tramwajowej do Franowa, 10.04.2013.
Pociąg Przewozów Regionalnych do Wolsztyna na stacji Poznań Główny, 11.04.2013.
Poznań nowoczesny
Poznań szczyci się nowoczesną architekturą i tu należy oddać miastu hołd. Ogromna ilość inwestycji sprawia, że miasto wygląda bogato i europejsko. Nie było gańby podczas Euro 2012!
Stadion Miejski, na którym rozgrywano mecze podczas Euro 2012, 10.04.2013.
Galeria handlowa Stary Browar i wieżowce, 11.04.2013.
Poznań jak... Górny Śląsk
Jednak zarówno Górny Śląsk, jak i Wielkopolska, należały długi czas do Prus/Niemiec. Nietrudno więc dostrzec zabudowę, która wygląda identycznie we wszystkich miastach zachodniej Polski. Szkoda, że dzielnice które w Poznaniu najbardziej przypominają Katowice, są przy okazji najbardziej zrujnowanymi...
Wilda, dzielnica Poznania, czyli takie drugie Katowice, 11.04.2013.
Centrum Poznania, okolice Starego Browaru, 12.04.2013.