poniedziałek, 11 lutego 2013

Trzy zabytki Cieszyna

Z czym kojarzy się Cieszyn? Z granicą. W centrum miasta, w wyniku podziału Księstwa Cieszyńskiego, od 1920 przebiega granica państw. W ten sposób, niemalże sto lat temu, miasto straciło swój pierwotny charakter. Dziś podzielony między Polskę i Republikę Czeską Cieszyn ponownie staje się jednym organizmem za sprawą przynależności obydwu krajów do strefy Schengen.

Nie chcę pisać o granicy dzielącej Śląsk Cieszyński na dwa podobne, a jednak zupełnie różne światy (o Czechach dość już napisał Mariusz Szczygieł). Wspomnę za to o trzech najciekawszych cieszyńskich zabytkach, które zobaczyć bezwzględnie należy.

1. Kościół Świętego Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, zwany także rotundą, jest jednym z najstarszych zabytków budownictwa polskiego. Według szacunków kościół powstał w pierwszej połowie XI wieku, choć niektóre badania wskazują na rok 1180. Co ciekawe, rotunda do dziś pełni funkcję sakralną: każdego roku, 6 grudnia (dzień wspomnienia Świętego Mikołaja) o godzinie 6:30, w rotundzie odprawia się uroczystą mszę świętą. Ciekawostka: wizerunek kościoła można znaleźć na dwudziestozłotowym banknocie.

Kościół Świętego Mikołaja w Cieszynie, 09.02.2013.

Kościół Świętego Mikołaja na banknocie dwudziestozłotowym. Źródło: www.rotunda.freehost.pl/ciekawostki.htm

2. Studnia Trzech Braci, czyli średniowieczna miejska studnia z żeliwną altaną z 1868 roku, odlaną w hucie w Trzyńcu (obecnie Republika Czeska). Według legendy w miejscu studni w roku 810 spotkali się trzej bracia, synowie polskiego króla Leszka III: Bolko, Leszko i Cieszko. Tak bardzo ucieszyli się na swój widok, że wybudowali wokół napotkanego źródła miasto Cieszyn. Historycy nie mają wątpliwości, że legenda ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, choć pierwsi Słowianie osiedlili się na tym terenie już w VIII wieku w oddalonym kilka kilometrów od Cieszyna Kocobędzie (Chotěbuz, RC). Dziś znajduje tam się archeopark będący niemałą atrakcją turystyczną.

Studnia Trzech Braci w Cieszynie, 09.02.2013.

3. Cieszyńska Wenecja, czyli ulica Przykopa wybudowana nad potokiem Młynówka. Wokół ulicy powstały urokliwe domki z mostkami nad rzeczką, pierwsza w mieście elektrownia wodna, a współcześnie klimatyczne puby i kawiarnie. Niestety Wenecja wymaga natychmiastowej rewitalizacji, o którą coraz częściej upominają się mieszkańcy miasta.

Cieszyńska Wenecja, 09.02.2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz