czwartek, 28 lutego 2013

Muzeum kopalni Wujek

 Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek, 23.02.2013.

16 grudnia 1981 roku doszło do pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, w wyniku której zginęło 9 górników, zaś kolejnych 21 zostało rannych. Jak wiadomo, pacyfikacja do dziś budzi spore emocje. Mieszkając na Górnym Śląsku warto więc wybrać się do muzeum Wujka, aby samemu prześledzić wydarzenia, do jakich doszło ponad 31 lat temu.

Muzeum "Izba Pamięci Kopalni Wujek" podzielone jest na dwie równie interesujące części tematyczne. Jedna z nich mówi nam o ciekawej historii kopalni znajdującej się na terenie historycznej osady Katowicka Hałda. KWK Wujek jest stosunkowo "młodą" kopalnią powstałą na początku XIX wieku pod nazwą Beata na terenie obszaru górniczego Oheim. W porównaniu z kopalnią Murcki, która prowadziła wydobycie od połowy XVIII wieku przejmując złoża znane już pod koniec wieku XVII, Wujek rzeczywiście wydaje się kopalnią o krótszych tradycjach. Nie zmienia to faktu, że jako wielki zakład wydobywczy ukształtowała całe pokolenia górników pochodzących z różnych stron Polski.

Druga część muzeum poświęcona jest tragedii, do jakiej doszło podczas strajku w 1981 roku. Największe wrażenie robi wspaniała, ogromna makieta kopalni, dokładnie odwzorowująca tamte wydarzenia. Rozmieszczenie oddziałów milicji, w tym ZOMO, a także górników próbujących odeprzeć ataki, pokazuje grozę tamtych wydarzeń dużo lepiej, niż jakikolwiek film. Proszę wierzyć, że sama analiza makiety daje do myślenia.

 Makieta kopalni, 23.02.2013.

Warto zatem wybrać się do muzeum z dwóch powodów: po pierwsze pacyfikacja strajku jest częścią historii Górnego Śląska, po drugie... cóż, historia lubi się powtarzać. Dlatego warto ją znać i wyciągać z niej wnioski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz